Az Országos Epidemiológiai Központ Könyvtára
Az Országos Közegészségügyi Intézetnek, amikor működését 1927. július 1-jén megkezdte, még egyetlen, könyvállványokkal tagolt helyiségből álló Könyvtárát Johan Béla, az OKI alapító főigazgatója így jellemezte:
"A főlépcsőn felmenve a II. emeletre balra egy előtérbe jutunk, amelyből az előadóterem és a Könyvtár nyílik. A Könyvtár előcsarnok melletti része tágasabb, itt két nagyobb asztal van, ahol többen olvashatnak egyszerre. Ezzel szemben a belső rész kisebb boxokra van felosztva, ahol kis asztalok vannak egy-egy dolgozó részére. A könyvtár berendezése sötétre pácolt tölgyfából készült, célszerű tartókkal a folyóiratok részére. A könyvállványok középmagasságában galéria fut körül, s ez által minden könyvet könnyen el lehet érni. A könyvtár állománya már jelenleg is 4000-en felüli kötetet tesz ki. Ezen nem várt könyvanyag a Könyvtár nagy részét már megtöltötte, úgy hogy már most gondoskodni fogunk megfelelő bővítésről, amelyre a megfelelő helyiségek rendelkezésre is állnak."
Ez tette lehetővé, hogy a hasznos terület 1930-ban először egy előtérrel, 1938-ban pedig a tisztiorvosi tanfolyam hallgatói számára létesült korszerű előadóteremmel bővült. A Könyvtár részére átadott előadóteremről Johan Béla a következőket írja:
Az előadóterem végében dobogó van, rajta az előadóasztallal és váltható táblával. Ennek két oldalán függönnyel elfedett vetítőernyők vannak. Padok helyett székek vannak, amelyek karfája ki van szélesítve, úgy hogy rajta kényelmesen lehet jegyezni. A teremben 80 ülőhely van. Fel van szerelve a legmodernebb vetítőberendezésekkel, makroszkópos és mikroszkópos vetítéshez. A tanterem villanyos motor hajtotta függönnyel fél perc alatt elsötétíthető. A világításra indirect világítású harangtükrös lámpák szolgálnak."
Az előadóteremből alakították ki a jelenlegi, a falak körül futó könyvállványokkal és galériával ellátott 24 férőhelyes olvasótermet. A bővítés lehetővé tette, hogy a korábbi helyiségekben munkahely és raktár létesüljön. Az egyre nyomasztóbb raktározási gondokon később még egy alagsori helyiség átadása segített.
A Könyvtár amelynek munkájáról először az 1929. évi Évkönyv tesz említést, azóta is akkori helyén, az eredeti berendezéseivel működik.
|