A meleg klímával kapcsolatos betegségek: a túlhevülés, hőguta
A meleg ellen szervezetünk párologtatással (izzadással) védekezik. A tartós izzadás folyadék- és sóvesztéssel jár. A vér besűrűsödik, ami megterheli a vese és a szív munkáját. Ha magas a levegő páratartalma, a bőrről nem tud elpárologni a veríték és a szervezet túlhevülhet.
A folyadékhiányt fokozhatja még az egyidejű megerőltető mozgás, a felgyorsult légzés, a hányás és a hasmenés is. Szívbetegeknél, magas vérnyomásban-, pajzsmirigy túlműködésben és mucoviscidosisban szenvedőknél, dohányosoknál hamarabb jelentkezik a keringési zavar!
A folyadékhiányos állapot tünetei: a gyengeség, hányinger, fejfájás, szédülés és a kis mennyiségű sötét vizelet. Súlyosabb esetben zavartság, eszméletvesztés, sokk léphet fel. Hogyan tudja az izzadással elvesztett folyadékot és sókat pótolni?
● mindig több vizet igyon, mint amennyit kíván, a szomjúság nem jelzi a valódi folyadékszükségletet
● fogyasszon sós rágcsálnivalókat, erősebben sózza ételeit,
● igyon izotóniás, un. energiaitalokat, vagy gyógyszertári készítményeket: Normolyt, (külföldön Oral Rehydration Solution)
● izotóniás oldatot készíthet: 1 pohár vízből, fél teáskanál sóból és 3-4 teáskanál cukorból,
● kerülje a koffeintartalmú italokat és az alkoholt vízhajtó hatásuk miatt!
A hő okozta rosszullét: hőguta
A szervezet hőszabályozó rendszerének összeomlását jelzi, ha az izzadás hirtelen megszűnik, a bőr kipirul, erős szívdobogásérzés lép fel, a légzés zihálóvá válik. Az idegrendszer károsodását jelzi a zavart tudat és a bizonytalanná váló mozgás. A test hőmérséklete elérheti a 43-44 C fokot, ami már az életet veszélyeztető állapot.
Teendők túlhevülés esetén:
● el kell kezdeni a test hűtését: árnyékos helyen, nyugalomba kell helyezni a beteget,
● felesleges ruháitól meg kell szabadítani, vizes ruhával áttörülni, esetleg nedves lepedőbe csavarni,
● legyezővel, ventillátorral lehet még hűteni,
● eszméletnél lévőkkel gyakran, kis mennyiségű folyadékot és izotóniás oldat kell itatni.
Aklimatizálódás: a szervezet fokozatos hozzászoktatása a megterheléshez
Az egészséges emberi szervezet néhány nap alatt alkalmazkodik a magas hőmérséklethez.
A trópusi klímához való alkalmazkodást elősegíti a megfelelő öltözködés (szellős, pamut holmi), táplálkozás (könnyű, kis mennyiségű étel, az alkohol kerülése) és életmód (déli szieszta). Már otthon elkezdhetjük hozzászoktatni szervezetünket a meleghez forró fürdőkkel és szaunázással. |