Filariázis (fonalféreg-betegség)
1. Nyirokfilariázis:
Kórokozó: Wuchereria bancrofti Brugia malayi
Előfordulás: Ázsia, Afrika, Dél-Amerika, Óceánia Szúnyogok terjesztik.
Tünetek: Gyakran nincs tünet, néha visszatérő láz, ágyéki-, hónalji nyirokmirigyek fájdalmas, gyulladásos duzzanata. A tünetek maguktól elmúlnak, de hónapok, évek múlva visszatérhetnek. Súlyosabb esetben a láb, kar, herezacskó nagyfokú duzzanata lehet, ezt elefantiazisnak nevezik. Ritkán asztmaszerű reakció, köhögés, légszomj, fehérvérsejtszám emelkedés. Ez a forma jól kezelhető dietil-karbamazint tartalmazó tablettával.
2. Folyami vakság:
Kórokozó: Onchocerca volvulus
Előfordulás: Afrika, Közép- és Dél-Amerika, Jemen Csípős feketelegyek terjesztik.
Tünetek: Fájdalom a csípés helyén, bőr irritáció. Súlyosabb esetben szem-, látáskárosodás, néha vakság. Az ivermektin (Mectizan ) nevű gyógyszerrel jól kezelhető, de a kezelést éveken keresztül meg kell ismételni.
3. Afrikai szemférgesség (Calabar-betegség, loiasis, loa loa)
Kórokozó: Fonalféreg (loa loa féreg)
Előfordulás: Trópusi Afrika nyugati és középső területei, esőerdők.
Chrysops légy terjeszti.
Tünetek: Bőr alatt megjelenő, kiújuló, viszkető duzzanatok, melyek néhány napon belül elmúlnak, de akár 15 évig kiújulhat.
Védekezés: Rovarriasztó, szúnyogháló, a loiázis megelőzhető dietil-karbamazint tartalmazó tablettával.
4. Dracunculosis
A kórokozója: filariák közé tartozó féreg.
Elterjedése: Afrika nyugati és középső részén, ill. India nyugati felén terjedt el.
Terjesztője: szabad édesvizekben élő apró rákfajta (vízibolha), amely víziváskor kerül a szervezetbe.
A szabaddá váló lárvák befúrják magukat a szövetekbe, ez gyakran a lábat jelenti. Ugyanis a féreg a vízzel érintkező bőrfelületen kitör a felszínre, és hátsó feléből a lárvákat beleereszti a vízbe. Ezzel a körforgás folytatódik. A féreg továbbra is a kötőszövetek között él, és üríti a lárvákat. Helyileg gyulladásos, viszkető hólyag, majd fekély látható.
Kezelése: gyógyszeres kezelés jelenleg nincs, a férget lassan, naponta néhány milliméteres sebességgel, egy pálcikára tekerve húzzák ki. A fertőzés laboratóriumi tesztekkel nem kimutatható. Néha a bőr alatt ki lehet tapintani a férget.
Megelőzése: Biztonságos ivóvíz fogyasztásával. |